NaradiKnipex
Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
0,00  s DPH
  • Zobrazit

Rádce - výběr kotoučů

16.10.2014
Jak si vybrat brusný nebo řezný kotouč?

Rozdělení kotoučů


V zásadě se kotouče dělí na dva druhy – řezné a brusné, popř. můžeme hovořit ještě o kategorii diamantové kotouče na řezání betonu, asfaltu, žuly.

 


Řezné kotouče
 

Označení řezné kotouče  používáme pro kotouče dosahující max. tloušťky 4 milimetry. V tomto případě hovoříme o kotoučích do stacionárních pil o průměru kotoučů nad 300 mm. Řezné kotouče do stacionárních pil (kotouče nad 300 mm) - vhodné kotouče na řezání oceli, betonu, ocelolitiny či speciální kotouče na řezání  železničních kolejnic.


Při užití kotouče do úhlové brusky o průměru 115 až 230 mm doporučujeme kotouč slabší tloušťky (z důvodu snazšího řezu materiálu). Řezné kotouče na kov  do úhlové brusky , kotouče na beton, kotouče na hliník či nerez.

Všechny typy kotoučů na sobě většinou mívají popis svých vlastností – neprofesionály by měl u řezného kotouče nejvíce zajímat průměr, tloušťka, tvrdost a především využití. Vlastnosti kotouče pro řezání do kamene a například do běžné stavební oceli se vzájemně výrazně liší a při nevhodném výběru dochází v lepším případě k deformaci kotouče, v horším k ničení brusky popřípadě řezaného materiálu.


Poněkud specifickou kapitolou jsou diamantové kotouče. Ve své kovové matrici obsahují částečky diamantů, které jim dodávají na tvrdosti. Nejčastěji se využívá k řezání do velmi tvrdých materiálů – obklady a dlažbami počínaje, přes pískovec a žulu, betonem a asfaltem konče.

 

Brusné kotouče
 

Pokud potřebujete zahladit sváry či stopy po řezu, začistit hrany nebo daný povrch odhrotovat, sáhnete po kotouči brusném.


I ty se vyrábí v rozličných průměrech a jejich tloušťka přesahuje 4 milimetry. Zásadním parametrem pro výběr brusného kotouče je jeho zrnitost. Hrubost zrna se běžně značí na stupnici začínající číslicí 16 a končí 120. Stejně jako u smirkového (brusného papíru) platí, že vyšší číslo znamená jemnější zrnitost.
 

Kotouče se obecně vyrábí ve dvou různých tvarech – k základnímu rovnému a zkosenému můžeme v případě brusných kotoučů připočíst ještě tzv. lamelový. Ten poznáte podle lamely po obvodu. Nejhrubší lamelový kotouč začíná na zrnitosti úrovně 24 a zjemňujeaž k označení 120.


V nabídce brusných kotoučů naleznete:  brusné kotouče na beton,  brusné kotouče na hliník, brusné kotouče na kov či kotouče na nerez-Inox. 
Při práci s brusným kotoučem pamatujte vždy na to, aby úhel sklonu kotouče k broušenému materiálu byl vyšší než 30 stupňů.Vybrat si můžete i brusné hrncové kotouče na obroušení betonu, přírodního kamene či opracování hran z běžné oceli.  V sortimentu kotoučů najdete i vulkánfíbrové brusné kotouče (kotouče se upevňují  na gumový podpůrný unašeč).Poradíme Vám, jak se správně zorientovat v označení kvality brusných a řezných kotoučů světového výrobce Rottluff SRN.
Z následujícího označení je možno vyčíst většinu základních vlastností kotoučů:

 


A 60 X - BF Inox, 125x1x22, 80 m/s, INOX, Typ 41


A = Materiál brusiva

• A Oxid hliníku - použití pro kovy
• C Karbid křemíku - použití pro kámen, litinu, kovy
• ZA Zirkonové kotouče - použití pro litinu, ve slévárnách

60 = Velikost zrna

• 16 velmi hrubé
• 36 střední
• 60 velmi jemné


X = Tvrdost

• nejměkčí kotouč ozznačujeme písmenem A
• nejtvrdší kotouč je označen písmenem Z

BF 2 = Materiál pojiva a výztuhy

• B Pojivo syntetická pryskyřice
• F vyztuženo skelným vláknem
• 2 2 vrstvy výztuhy

125x1x22 Rozměr

125 = Průměr kotouče - v tomto případě se jedná o kotouč pr. 125 mm. Kotouče jsou vyráběny v rprůměrech 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm, 230 mm, 300 mm, 350 mm, 400 mm i 500mm

1 =  Tloušťka kotouče je 1,0 mm (kotouče jsou vyráběny v tloušťkách od 0,8 mm do 10 mm)
22= Průměr upínacího otvoru (a) je vyráběn v řadě 22,2 mm (7/8"), 25,4 mm (1") a 32 mm


80 m/s =  Maximální pracovní rychlost
• 80 m/s   - kotouč vhodný pro úhlové brusky v rozměrech 115 až 230 mm
• 100 m/s - kotouč vhodný pro stacionární pily (vyrábí se v rozměrech 300 - 400 mm)


STEEL =  Určení (na jaký materiál se uvedený kotouč hodí)
• METAL pro kovy
• STEIN pro kámen
• INOX pro nerezavějící ocel, se zaručeným nízkým obsahem železa, síry a chloru


Typ 41 Tvar

• 41 rovný (používáme u řezného kotouče - jako řezný kotouč označujeme kotouč o tloušťce do 3 mm používaný v klasických úhlových bruskách 115-230 mm, nebo řezný kotouč nad 3,2 mm určený pro stacionární pily)
• 42 zkosený (používáme u řezného či lamelového kotouče)
• 27 zkosený  (používáme u brusného kotouče - jako brusný kotouč označujeme kotouč o tloušťce více než 4,0 mm)

Autor na Google+: Iveta Šestáková

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejnavštěvovanější zboží

FastCentrik

e-shop, internetový obchod,tvorba e-shopu
Provozovatel: C B N  v.o.s. v likvidaci,U Papírny 100/2,17000 Praha 7 - tel: 220803216 e-mail: cbn@cbn.cz All right reserved 2010-2023


Internetový obchod CBN.cz používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Více o cookies
Rozumím.
JavaScript musí být povolen